1. Ste tu:
  2. Všetky práce celosvetovo
  3. Gigajob Slovensko
  4. podvod v pracovných burzách
 
 

Pozor na podvod!

spacer Chráňte sa pred podvodmi

Ako sa môžete účinne chrániť pred podvodníkmi!


Väčšina všetkých záujemcov na Gigajobe je seriózna a dôveryhodná. Ale bohužiaľ existuje i menšina drzých online-trikových podvodníkov, ktorí sa pokúšajú používať internetové portály ako napríklad pracovné burzy pre ich intrigy. Proti tomu sa môžete jedine sami chrániť! Prečítajte si prosím z tohoto dôvodu pozorne nasledujúce upozornenie. Najlepšia ochrana pred podvodníkmi je Vaša pevná nedôvera. Nenechajte sa nachytať a ozbrojte sa proti najčastejším trikom!

Trik 1 hľadaný "finančný agent"
Kategória: veľmi nebezpečné, najčastejšie veľmi vysoké škody

spacerTakto funguje tento trik: O "Phishing" ste už určite počuli. V tomto prípade dostanete nevyzvané e-maily, ktoré vraj pochádzajú od Vašej banky a Vy budete vyzvaný sa prihlásiť u Onlinebanking pod nejakou zámienkou. Skutočne ale neskončíte pod uvedeným odkazom na internetovej stránke Vašej banky, ale na internetovej stránke podvodníka. Tam budú zadané osobné dáta (Login, PIN, TAN) uložené podvodníkmi a neskôr budú použité na vyčerpanie peňazí z účtu obeti. Ak by podvodníci previedli ukradnuté peniaze na ich vlastné konto, tak by sa ľahko vypátrali. Bohužiaľ oni postupujú oveľa rafinovanejšie. Predstavia (napríklad cez Spam-maily alebo inzeráty v internetových burzách) nazávislí pracovníci, ktorí majú byť "finanční agenti" alebo podobne. Títo obdržia úlohu poslať istej osobe (napríklad z Petersburgu)na ich konto prichádzajúcu platbu(totiž: ukradnuté peniaze od Phishing-obetí) za vysokú províziu (často 10 % a viac) cestou, ktorá je potom ťažko sledovateľná pre banky a úrady (napríklad per Western Union). "Finančným agentom" bude vysvetlené, že je spolupracovník firmy v odbore finančných služieb. Miesto toho je "finanční agent" na konci rovnako poškodený ako Phishing-obeť: vlastné peniaze sú preč, peniaze od Phishing-obeti si nemôže ponechať, a prokuratúra povedie proti nemu vyšetrovanie za počítačový podvod, pomoc pri praní peňazí a porušenie kreditného zákona.

Takto se môžete chrániť: Phishing-Emaily vždy hned neprečítané zmazať. Neakceptujte nikdy ponuky, u ktorých máte zaplatiť za preposlanie peňazí.
Trik 2 "najprv zaplatiť"
Kategória: nebezpečné, čiastočne vysoké škody

Takto funguje tento trik: spacer Bude Vám ponúknuté výborná pracovná pozícia, ale Vy musíte zaplatiť dopredu; napríklad sprostredkovacie poplatky, poplatky za internetový zápis alebo zápis do databázy, pre informačný materiál alebo brožúry, pre špeciálny Software (ktorý oni napríklad vraj potrebujú na domácu prácu), pre informačný seminár, členský príspevok, "poistné vedenie", "ochranný poplatok" atd. Akonáhle ale zaplatíte, sú peniaze preč a kontaktná osoba už nie je dosiahnuteľná.

Takto se môžete chrániť: Seriózna ponuka miesta nepožaduje nikdy predplácanie. Takéto drzé požiadavky by ste mali ignorovať a jednoducho nezaplatiť.
Trik 3 "drahé telefónne číslo"
Kategória: nebezpečné, čiastočne vysoké škody

spacerTakto funguje ten trik: I tu Vám bude najprv ponúknuté zaujímavé miesto. Pre bližšie informácie budete ale musieť zavolať na pochybné telefónne číslo. Zvolením 0190-, 0900-telefónnych čísiel alebo zahraničných predvolieb môžu vzniknúť vysoké účty za volanie, na ktorých podvodníci zarábajú. Na konci máte vysokú čiastku na telefónnom účte a vypočuli ste si len pásové oznámenie - bez toho, aby ste dostali bližšie informácie o mieste.

Takto sa môžete chrániť: Seriózny uchádzač o miesto nikdy nepožaduje, aby ste sa uchádzali alebo informovali cez drahú predvoľbu. Takéto inzeráty by ste mali ignorovať a nemali by ste na ne volať.
Trik 4 "systém snehovej gule"
Kategória: často neseriózna

Takto funguje ten trik: Znie to ako rozprávka. Získáte ľudí, ktorí sami získavajú ľudí, ktorí tiež získajú ďalších ľudí, a tí všetcia potom predávajú nejaké výborné produkty alebo služby. A na všetkých týchto predavačoch tiež zarábajú. Ako u reťazových dopisov vyjde tá vec v praxi ale málokedy a na konci je (minimálne) jeden ten hlúpy - a to v najhoršom prípade: Vy sami.
spacer Vaša nedôvera by mala byť obzvlášť vzbudená, keď produkt alebo služba je neprimeraná cene, keď Vám budú prisľúbené rozprávkové zisky, ak zaplatenie bude výhradne na báze provizií - alebo keď sú dokonca robené nejaké predchádzajúce (finančné)plnenia. Často sa jedná u takéhoto systému len o to, aby ste Vy predali Vašim priateľom a príbuzným drahé veci na báze provizií - v klamnej nádeji mať sám z toho niekedy úžitok. Toto sa podarí ale len málokedy. Takto se môžete chrániť: Pozor u ponúk z oblasti Multi-Level-Marketing (MLM), Network-Marketing, štrukturovaný odbyt a systém snehovej gule. To je trh pre profesionálov. Existuje len málo serióznych firiem, bohužiaľ tiež veľa čiernych ovcí, ktoré Vám chcú pretiahnuť kožu cez uši. Buďte nedôverčivý a skontrolujte všetky ponuky dôkladne. V pochybnom prípade radšej ruky preč!
ďalšie náznaky neserióznej ponuky miesta
  1. • Nejasné alebo neúplné údaje o druhu miesta a náplni práce ("žiadne poistenie", "úspešný koncept" atd.)
  2. Nejasné údaje o zamestnávateľovi (žiadne firemné meno, žiadne údaje o obore podnikania)
  3. • Veľkorysé, nerealistické sľuby: "vysoký zisk za málo práce", "zdvojnásobte Váš plat" atd.
  4. Zvláštna opatrnosť sa vyžaduje v odboroch, v ktorých údajne sú ponúkané dobre platené miesta: napríklad práca na ropnej plošine, medzinárodné práce, domáce práce a práce na vedľajší úväzok so "ziskom ako sen" atd.

    Obzvlášť skeptickí by ste mali byť tiež u miest, ktoré znejú príliš dobre na to, aby boli skutočné - alebo ponúknutá pre kohokoľvek vo verejnej pracovnej burze, napríklad: dostať plat za pozeranie televízie, skúšobný vodič pre firmu s autami, model na titulnej stránke, atd.